تبلیغات
منتظران ظهور آقا(عج)

منتظران ظهور آقا(عج)
شما اگر به دنبال امام زمان (عج) میگردید او را در میان سربازان خویش بیابید.
"اللًّهُـ‗__‗ـمَ صَّـ‗__‗ـلِ عَـ‗__‗ـلَى مُحَمَّـ‗__‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗__‗ـَد و عَجِّـ‗__‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗__‗ـم"

در تاریخ ازدواج امیرالمومنین (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) اختلاف است و کسی که قدیمی‌ترین تاریخ را نقل کرده، یعقوبی می‌باشد که نوشته است: رسول‌الله دو ماه پس از ورود به مدینه حضرت زهرا (سلام الله علیها) را به تزویج حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) در آورد؛

این در حالی بود که گروهی از مهاجرین وی را از رسول‌الله (صلی الله علیه واله) خواستگاری کرده بودند و هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه واله) وی را به حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج کرد، گِله کردند و آن حضرت فرمودند: "من فاطمه را به امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج نکردم، بلکه خدا او را به امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج کرد".

از ابتدای خلقت امیرالمومنین (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) برای هم آفریده شدند

در روز اول آخرین ماه قمری حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) بن ابی‌طالب امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام، پیشوای پارسایان با حضرت فاطمه بنت محمد (صلی الله علیه واله)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ هم چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد که امروز نیز جهان از پرتو انوار رحمت و عنایت تنها باقیمانده از دامان حضرت زهرا (سلام الله علیها) زندگی می‌کنند...(ادامه مطلب)

در تاریخ ازدواج امیرالمومنین (علیه السلام) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) اختلاف است و کسی که قدیمی‌ترین تاریخ را نقل کرده، یعقوبی می‌باشد که نوشته است: رسول‌الله دو ماه پس از ورود به مدینه حضرت زهرا (سلام الله علیها) را به تزویج حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) در آورد؛

این در حالی بود که گروهی از مهاجرین وی را از رسول‌الله (صلی الله علیه واله) خواستگاری کرده بودند و هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه واله) وی را به حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج کرد، گِله کردند و آن حضرت فرمودند: "من فاطمه را به امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج نکردم، بلکه خدا او را به امیرالمومنین (علیه السلام) تزویج کرد".

از ابتدای خلقت امیرالمومنین (علیه السلام) و فاطمه (سلام الله علیها) برای هم آفریده شدند

در روز اول آخرین ماه قمری حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) بن ابی‌طالب امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام، پیشوای پارسایان با حضرت فاطمه بنت محمد (صلی الله علیه واله)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، والاترین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. برکت این ازدواج، عمری به گستردگی آفتاب دارد؛ هم چنان که یاد و نام آن در تاریخ برای همیشه ماندگار شد که امروز نیز جهان از پرتو انوار رحمت و عنایت تنها باقیمانده از دامان حضرت زهرا (سلام الله علیها) زندگی می‌کنند.

کمالات بی شمار برترین بانو

فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام به 9 سالگی رسیده بود. رشد جسمانی مناسب آن حضرت و رشد و کمال عقلی بانوی فضیلت‌ها، سبب شده بود که با وجود کمی سن، گوی سبقت از همه برباید و یکه تاز میدان فضیلت‌ها گردد.

ایمان والا، پارسایی بی نظیر، آگاهی، ذهن سرشار و هوش فراوان و نیز بهره مندی از زیبایی، وی را از همه دختران دیگر ممتاز ساخته بود. توجه و مهرورزی بی پایان رسول خدا (صلی الله علیه واله) نیز بر امتیازات ایشان افزوده بود. کمالات بی شمار فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام، دختر محمد (صلی الله علیه واله) آخرین فرستاده خدا باعث شد تا سرشناسان شهر، به رسم دیرین عرب او را از پیامبر خواستگاری کنند.

امیرالمومنین (علیه السلام) خواستگار دختر رسول خدا (صلی الله علیه واله) در خانه پیامبر

هنگامی که حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام برای خواستگاری فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام رفت، پیامبر در خانه ام سلمه بود. امیرالمومنین (علیه السلام) امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام در زد. ام سلمه پرسید: کیست؟ قبل از پاسخ خواستگار، پیامبر دستور داد: «در را باز کن و بگو داخل شود. کسی پشت در است که محبوب خدا و رسول است.

امیرالمومنین (علیه السلام) وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا صلی الله امیرالمومنین (علیه السلام) نشست. چشمان خود را بر زمین دوخت. شرم از پیامبر صلی الله امیرالمومنین (علیه السلام) مانع گفتن خواسته‌اش می‌شد.

پیامبر صلی الله امیرالمومنین (علیه السلام)ه و آله که خود امیرالمومنین (علیه السلام) امیرالمومنین (علیه السلام)را بزرگ کرده و از روحیات او باخبر است، سکوت را شکست و فرمود: «می‌بینم برای حاجتی اینجا آمده‌ای. خواسته‌ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته‌ات پیش من پذیرفته است».

جریان خواستگاری چگونه اتفاق افتاد؟

امیرالمومنین (علیه السلام) امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام که برای خواستگاری دختر پیامبر به خانه ایشان رفته بود، با سخنانی شیرین خواسته‌اش را چنین بازگو کرد: «پدر و مادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کردید.

نیکی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما ای رسول خدا به خدا سوگند ذخیره دنیا و آخرتم می‌باشید. ای رسول خدا! اکنون که بزرگ شده‌ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده‌ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم.

آیا مرا می‌پذیرید؟» چهره پیامبر چون گل شکفته شد. گویا انتظار این لحظه را می‌کشید. خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام گذاشت

. پیامبر ماجرای خواستگاری پسر عموی خویش،امیرالمومنین (علیه السلام) را برای دخترش بازگو کرد و فرمود: «دختر عزیزم! تو امیرالمومنین (علیه السلام) را خوب می‌شناسی و به سابقه ایمان و خویشاوندی و فضیلت و پارسایی او آگاهی داری. من همیشه آرزو داشتم تو را خوشبخت کنم و به عقد کسی درآورم که بهترین مرد روی زمین است.

آیا راضی هستی همسر امیرالمومنین (علیه السلام) باشی؟» فضای اتاق لحظاتی غرق در سکوت بود؛ سکوت از سر حیا. فاطمه ساکت ماند و چیزی نگفت. نغمه تکبیر پیامبر بلند شد: «اللّه اکبر! فاطمه راضی است. سکوت او نشانه رضایت اوست».

واکنش فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام در برابر خواستگاران قبلی، برگرداندن چهره و اظهار ناراحتی بود، اما این بار با سکوت خود صد سخن گفت و روی خود را هم بر نگرداند. آن حضرت نزد امیرالمومنین (علیه السلام) که در انتظار پاسخ بود برگشت و رضایت فاطمه (سلام الله علیها) را خبر داد.

مراسم ساده اما زیبای خطبه عقد

برای اجرای خطبه عقد، امیرالمومنین (علیه السلام)ه السلام به دستور پیامبر به مسجد رفت. همچنین پیامبر (صلی الله علیه واله) به بلال دستور داد که مهاجر و انصار را در مسجد گرد آورد. پس از مدت کوتاهی همگی در مسجد جمع شدند.

پیامبر بر منبر مسجد نشست و در حضور شاهدان، خطبه عقد برترین بانوی اسلام را در مسجد مدینه جاری فرمود. سپس برای عروس و داماد دست به دعا برداشت و فرمود: خداوند برای شما مبارک گرداند و اجتماعتان را پاینده بدارد.

مهریه زهرا (سلام الله علیها) الگویی برای پیوندهای امروزی

پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه واله) ازدواج دخترش را به ساده‌ترین و راحت‌ترین شیوه انجام داد تا برای همه جوانانی که در آستانه زندگی مشترک هستند، سرمشق نیکویی باقی بماند. مهریه 500 درهمی برای فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام مهتر زنان نیز، به همین هدف صورت گرفت.

در روایات، افزون بر این مهریه که جنبه مادی و مالی دارد، مهریه‌های معنوی دیگری نیز برای آن بانوی بزرگ گفته شده است. در روایتی می‌خوانیم که حضرت زهرا امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام از پدر تقاضا کرد که آن حضرت از خدا بخواهند تا مهریه‌اش را شفاعت از مسلمانان گناهکار قرار دهد. این خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام شفیع و واسطه بخشش گناهکاران قرار گرفت.

درس‌هایی از ازدواج حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) برای خانواده‌ها

نگاهی به نحوه آشنایی، خواستگاری، ازدواج، مهریه و مراسمات مربوط به پیوند انسان‌های بزرگ و معصوم بسیار مهمتر از خود آن اتفاق است. یکی از این پیوندها، ازدواج حضرت زهرا (سلام الله علیها) و حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) به عنوان برترین بانوان و مردان عالم هستند و یادآوری این مناسبت در هرسال در واقع تذکر و یادآوری الگوها و معیارهایی است که در زندگی آنان برای ما به ویژه برای نسل جوان است.

در جریان ازدواج آن دو بزرگوار که به فرموده حضرت رسول (صلی الله علیه واله) خداوند فاطمه را به ازدواج امیرالمومنین (علیه السلام) در آورد نکات بسیار مهم آموزشی و الگویی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به؛ کفو و همتا بودن، خواستگاری بدون واسطه، قناعت، دوری از اشرافی گری و تجملات، سخت نگرفتن بر همدیگر، ملاک قراردادن معیارها و خصوصیات معنوی و دینی و اخلاقی، مهریه پایین، بنا کردن زندگی بر پایه محبت و عشق واقعی از روی شناخت، حجب و حیا و... اشاره کرد. به این خاطر است که یک پیوند با این ویژگی‌ها پیوند آسمانی لقب می‌گیرد که رضایت خدا و رسول خدا (صلی الله علیه واله) در آن وجود دارد.

منبع: مصاف


پینوشت:

- زندگانی فاطمه زهرا امیرالمومنین (علیه السلام)هاالسلام تألیف محمد قاسم‌پور با مقدمه آیت‌الله مرعشی نجفی ص47.

-
زندگانی حضرت فاطمه امیرالمومنین (علیه السلام)هما‌السلام و دختران آن‌ حضرت مولف سیدهاشم رسولی محلاتی ص‌56.

-
یوسفی غروی، محمد هادی؛ تاریخ تحقیقی اسلام، ج 2، ص 250.[ دوشنبه 15 مهر 1392 ] [ 08:41 ب.ظ ] [ ریحانه ]
" سلامتی امام زمان (عج) و مقام معظم رهبری صلوات"
درباره وبلاگ

با سلام
این وبلاگ هیچ گونه وابستگی به حزب یا گروهی ندارد
ای وبلاگ پیشکش به مولای و آقا امام مهدی (عج) و نائب بر حق ایشان امام خامنه ای (مدظله تعالی)
سید علی تنها نیست/ همراه رهبر
----------------------------------------

نظر سنجی
 • چقدر از وبلاگ راضی هستید؟

 • امار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
  امکانات وب
  ------------- ---------------- --------------
  -------------
  ---------------- ------------------ Online User